הדפסת צ'קים לכל הבנקים והתוכנות | מותאם לתקן 501 - בנק ישראל | להזמנה התקשרו 1-800-877-222
חייגו: 1-800-877-222
צ'קים מותאמים - תקן 501

שיק בנקאי

על ההבדל בין שיק בנקאי לשיק רגיל

גם בעידן כרטיסי האשראי, שיקים הם אחד מאמצעי התשלום הנפוצים ביותר.
לצ'קים יתרונות רבים, אפשר לבצע הדפסת צ'קים בעלויות נמוכות מעמלות הבנק, אפשר לשלם בשיקים דחויים על מוצר שזמן אספקתו אינו מיידי, אפשר, בתנאים מסוימים, לבטל את השיקים, מה שאי אפשר לעשות בכרטיס אשראי ועוד.
יש סוגים שונים של שיקים, יש שיק רגיל ויש שיק בנקאי. אם אתם מהמשתמשים בשיקים, אתם חייבים לדעת את ההבדלים.

ההבדל בין שיק בנקאי לשיק רגיל
ההבדל בין שיק בנקאי לשיק רגיל

מה ההבדל בין שיק בנקאי לבין שיק רגיל?

  • שיק בנקאי הוא שיק שווה ערך לכסף מזומן. הבנק הוא הערב לפדיון השיק.
  • בשיק רגיל מופיעים על גבי השיק הפרטים של הלקוח, נותן השיק ואילו על השיק בנקאי יופיעו פרטי הבנק מאחר והבנק הוא הגורם המשלם.
  • שיק בנקאי, לעומת שיק רגיל, אי אפשר לבטל. בנסיבות מסוימות אפשר לבטל שיק רגיל, אך שיק בנקאי הוא כמו כסף מזומן. אין מצב שבו אפשר יהיה לבטל אותו.
  • שיק בנקאי לא יכול להיות שיק דחוי. סכום הכסף הרשום על גבי השיק יורד מיד מחשבונו של הלקוח המבקש אותו. כאשר אתם מקבלים שיק בנקאי אין חשש שהשיק יחזור ומאחר והבנק לא ייתן את השיק לפני שיגבה את הסכום הרשום על גבי השיק מחשבונו של המבקש.
  • שיק בנקאי שאבד הוא כמו אובדן כסף מזומן מאחר ואי אפשר לבטל אותו, הוא עלול ליפול לידיים "בלתי ישרות" ולהיפדות.
  • בשיק בנקאי, כמו בשיק רגיל, אם פקע התוקף, בהתאם לתאריך הכתוב על גבי השיק, זכות האוחז בשיק אינה פוקעת, אלא רק לאחר שבע שנים מיום הוצאת השיק.
  • על שיק רגיל תופיע החתימה של בעל החשבון המשלם את השיק, על שיק בנקאי יופיעו חתימות של מורשי החתימה של הבנק.

שיק בנקאי, שיקים – חמישה דברים שחשוב לדעת

שקים הם הוראה כתובה לבנק שעליו לשלם סכום כסף לאדם או לארגון ששמו מופיע על השיק. את התשלום משלם הבנק מכספו של נותן השיק.

על שיק רגיל מופיעים מספר נתונים: פרטיו של נותן השיק, שם הבנק שהנפיק את השיק, תאריך הפדיון, חתימת בעל השיק, סכום הכסף שאותו רוצה לשלם נותן השיק במילים ובספרות ומספר סידורי. המספר הסידורי נמצא בתחתית השיק והוא מורכב מחמש ספרות שבאמצעותן אפשר לזהות את בעל השיק

שיקים חצויים הם שיקים לאורכם מופיעים קווים מקבילים עם הוראות בניהם כמו "לחשבון הבנק בלבד" או "לא ניתן למיקוח". את הסכום הנקוב על השיקים האלו יכול הבנק להעביר רק לחשבון בנק והם אינם ניתנים לתשלום בקופה כמו כל שיק אחר.

אחד המאפיינים של שיקים רגילים הם האפשרות להעביר אותם מאדם לאדם אחר על אף ששמו אינו נקוב על גבי השיק. את ההעברה לצד ג' אפשר לבצע באמצעות חתימה בצד האחורי של השיק. חשוב לדעת כי שיק שהועבר לצד ג' אינו ניתן לביטול. אם ברצונכם למנוע את העברה יש לכתוב על השיק "למוטב בלבד".

שיקים רגילים, בניגוד לכל שיק בנקאי, עלולים לחזור מסיבות שונות. לעתים חסרים בהם פרטים, עלולה להיות אי התאמה בין הסכום הכתוב במילים ובספרות, ולעתים בחשבון הבנק של נותן השיק אין מספיק כסף כדי לפדות את השיק והבנק רשאי שלא לכבד אותו.

שיקים רגילים יכולים לשמש גם ככרטיס הביקור של כל בית עסק, לפרסם ולמתג אותו. שיקים בעיצוב אישי זהו טרנד לוהט המעיד על רצינות העסק ועל יוקרתו.

ב"קווים הפקות" מתמחים בהפקת פנקסי שיקים מעוצבים. אינספור לקוחות כבר נהנים ממיתוג ויוקרה, ומה אתכם? צרו קשר עוד היום, נשמח לעצב גם עבורכם שיקים במקצועיות ובהתאמה אישית.

צרו קשר, שיחת ייעוץ ללא התחייבות!